Sağlık Hizmetleri

ÖĞRENCİLER İÇİN

Sigorta Bilgileri

Türkiye’ye uluslararası öğrenci olarak gelen kişilerin resmi ikametleri süresince sağlık sigortasına sahip olmaları zorunludur. İki çeşit sağlık sigortası bulunmaktadır. İsterseniz herhangi bir özel sağlık sigortası acentesine giderek, yabancılar için özel olarak hazırlanmış poliçelerden yararlanabilirsiniz. Bu poliçelerin kapsamının sınırlı olduğunu ve sadece sigorta şirketinin anlaşmalı olduğu hastanelerde geçerli olduğunu unutmayın!

Bir diğer seçenek ise Genel Sağlık Sigortası’dır (GSS). Türkiye Cumhuriyeti Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yönetilen bu sigorta türü, size tüm devlet hastanelerinde tedaviden ücretsiz faydalanma hakkı verecektir. Bu sayede reçeteli ilaçlarınızı da çok düşük miktarda bir katkı payı ödeyerek alabilirsiniz. GSS ile dikkat etmeniz gereken en önemli nokta, başvurunuzu üniversite kaydınızı takip eden üç ay içerisinde yapmanız gerektiğidir.

Özel ya da genel sağlık sigortanızı her yıl yenilemeniz hem yasal bir zorunluluktur hem de sizi beklenmedik bir sağlık probleminde tedavi ücreti ödemekten kurtaracaktır.

 

Sağlık Hizmetleri

Türkiye’de tüm üniversitelerin kendi sağlık merkezleri bulunmaktadır. Genellikle MEDİKO olarak bilinen bu merkezlerde, tüm öğrenciler temel sağlık kontrollerini ve doktor muayenelerini kolaylıkla yaptırabilirler. Gideceğiniz üniversitenin sağlık merkezi ile ilgili detaylı bilgi için üniversitenin ilgili birimleri ile iletişime geçebilirsiniz.

Türkiye'de eczaneler Pazar günleri hariç akşam 19:00'a kadar açıktır. 19:00'dan sonra ve Pazar günleri ise her şehirde belli sayıda nöbetçi eczane hizmet vermektedir. Hastane ve üniversite sağlık merkezlerinin Acil Servis birimleri ise acil durumlar için 7/24 hizmet vermektedir. Ambulans hizmetleri için Türkiye’nin her yerinden ücretsiz arayabileceğiniz çağrı merkezi numarası ise 112’dir.