Burslar

ÖĞRENCİLER İÇİN

Türkiye’de burslu olarak eğitim görmek isteyen öğrenciler için; Türkiye Cumhuriyeti tarafından sağlanan burslar, öğrencilerin kendi devletleri tarafından sağlanan burslar, çeşitli ulusal ve uluslararası kurum ve kuruluşların sunduğu burslar ve üniversitelerin kendi bursları olmak üzere çeşitli burs seçenekleri bulunmaktadır. Burs veren kurumların sunduğu imkânlar ve miktarlar değişiklik göstermektedir. Bu kurumlardan bazıları ülkenizden Türkiye’ye gidiş geliş ulaşım masrafınızı da karşılamaktadır. Uluslararası öğrencilerin eğitim düzeyine göre de aylık burs miktarları değişiklik göstermektedir.

Üniversitenizin web sayfasından hangi bursların geçerli olduğunu inceleyebilir ve detay sayfasından genel bilgi edinebilirsiniz. Bunun dışında Türkiye Bursları ve Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından sağlanan burs programları da mevcuttur.

 

Uluslararası Öğrencilere Yönelik YÖK Bursu

Yükseköğretim Kurulu ile protokol imzalayan ülkelerdeki lisans, yüksek lisans ve doktora düzeyindeki uluslararası öğrenciler için tasarlanmıştır. Bu program ile Türk yükseköğretim programlarına yerleştirilen öğrencilerin Türkçe Yeterlik Belgesi sahip olmamaları durumunda öğrencilere bir yıl dil hazırlığı sunulmaktadır.

YÖK bursu hakkında detaylı bilgi için tıklayınız

 

Türkiye Bursları

Türkiye Bursları, maddi destek sağlamanın yanı sıra, amaçlanan uygulama programında yabancı öğrencilerin üniversiteye yerleştirilmesini sağlar. Bu özelliği ile dünyadaki diğer burs programlarından ayrılır. Türkiye Burslarının amacı üniversite eğitiminin yanı sıra, öğrencilerin Türkiye'de bulundukları süre boyunca, sosyal ve kültürel etkinliklerden yararlanmasını sağlamaktır. Bu burs programı öğrencilerin eğitim süresi boyunca konaklama ve sağlık sigortası gibi ihtiyaçlarını da kapsar.

Türkiye Bursları hakkında detaylı bilgi için tıklayınız