Vize ve İkamet

ÖĞRENCİLER İÇİN

Vize İşlemleri

Türkiye'ye eğitim almaya gelecek öğrencilerin, en yakın Türkiye Cumhuriyeti Konsolosluğu'ndan öğrenci vizesi alması gerekmektedir. Öğrenci vizesi işlemleri zaman alabilmektedir ve bu sebeple kabul mektubunuzu alır almaz ilk iş olarak öğrenci vizesi başvurunuzu yapmanız önemlidir.

Türkiye Cumhuriyeti'nin vatandaşı olduğunuz ülkeye uyguladığı vize rejimini Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı'nın internet sayfasından öğrenebilirsiniz: http://www.mfa.gov.tr/visa-information-for-foreigners.en.mfa Vize için ön başvurunuzu internet üzerinden yapma imkânınız vardır. Bu işlem için https://www.konsolosluk.gov.tr  adresini ziyaret edebilirsiniz.

 

İkamet İzni İşlemleri

Türkiye’ye geldikten ve üniversite kaydınızı tamamladıktan sonra yapmanız gereken en önemli iş ikamet izni başvurusudur. https://e-ikamet.goc.gov.tr/ adresinden dolduracağınız başvuru formu sonrasında, size verilecek olan görüşme günü ve saatinde İl Göç İdaresi Müdürlüğü’ne giderek ya da üniversitenizin uluslararası öğrenci ofisi üzerinden evrak teslimi yapmanız gerekmektedir. Başvurunuz sonucunda alacağınız ikamet kartınız ve yabancı kimlik (YU) numarası ile Türkiye’de kalacağınız sürece tüm resmi işlemlerinizi yürütmeniz mümkün olacaktır.

İkamet kartınız, geçerlilik süresi dolmadığı takdirde, Türkiye’ye giriş-çıkışlarda kullanılabilir ve böylelikle yeni bir vize almanıza gerek kalmaz. İkamet izninizi, geçerlilik süresi dolmadan yenilemeniz önemlidir.

Öğrenci olarak ikamet başvurusu için harç ödemesinden muafsınız, sadece kart bedeli ödemeniz yeterlidir.

 

Vize ve İkamet Videoları