Konaklama

ÖĞRENCİLER İÇİN

Uluslararası öğrencilerin, Türkiye'deki eğitim hayatları boyunca barınma ihtiyaçlarını karşılamak için çeşitli seçenekleri bulunmaktadır. Öğrenciler, yerleşkelerin içinde yer alan üniversite yurtlarında, şehrin çeşitli noktalarında bulunan ve KYK (Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu) tarafından yönetilen devlet yurtlarında, özel yurtlarda ya da şehirde kiraladıkları apartman dairelerinde kalabilirler.

Devlet Yurtları ve Üniversite Yurtları

Türkiye'deki devlet yurtlarının tamamı ve üniversite yurtlarının neredeyse tümü kadın ve erkek öğrenciler için ayrı ayrıdır. Odalarda kalan öğrenci sayısı değişken olmakla beraber, ücret tarifeleri genellikle odada kalan kişi sayısına bağlı olarak artabilir ya da azalabilir.

Oda ve ortak kullanım alanlarında bir öğrencinin ihtiyacı olabilecek her mobilya öğrencilere hazır olarak sunulur. Yurtlarda tüm öğrencilerin erişimine açık kablolu/kablosuz internet hizmeti bulunur. Bazı yurtların kendi kafeteryası vardır ve buralarda genellikle kahvaltı ve akşam yemek verilir. Televizyon odası, çalışma odası, mutfak gibi ortak alanlar da öğrencilerin kullanımına açıktır.

Üniversite yurtlarının ücretleri ise her üniversitede ve konaklanan odanın fiziki özelliklerine göre değişiklik gösterir. Bu konuda en güvenilir ve en güncel bilgiyi başvuracağınız üniversitenin internet sayfasını ziyaret ederek edinebilirsiniz.

 

 

Özel Yurtlar

Çoğu üniversite yerleşkesinin civarında özel yurtlar bulmak mümkündür. Özel yurtların sunduğu olanaklar çoğunlukla devlet yurtlarından daha fazladır (örneğin daha yeni ve çeşitli mobilyalar) ancak buna karşılık olarak ücretleri de daha yüksektir.

 

Ev Kiralamak

Uluslararası öğrenciler için bir diğer barınma olanağı da ev kiralamaktır. Özellikle üniversitelere yakın semtlerde birçok öğrenci birkaç arkadaşıyla beraber ev kiralar. Konut kalitesi ve sayısı anlamında hızla gelişmekte olan Türkiye’de çok fazla kiralık ev seçeneğiniz olacaktır. Elbette fiyatlar şehirden şehire ve evin konumuna ve özelliklerine göre değişir. Ancak gittiğiniz şehirde bütçeniz ne olursa olsun size uygun bir ev bulabileceğinize emin olabilirsiniz.

Türkiye’deki evler genellikle apartman dairesi şeklindedir. Bu dairelerde yaşam alanı olarak büyük bir salon ve salona ek olarak 2-4 arasında oda bulunur. Evlerin büyük çoğunluğunda balkon vardır. Mutfak evin ayrı bir bölümü olarak yer alır. Evlerin ısınması merkezi sistem ya da daireye özel kombi ile sağlanır. 

Unutmayın! Ev sahibinizle kira sözleşmesi imzaladıktan sonra ev eşyası almak, abonelikler gibi çeşitli işler sizleri bekliyor.