Türkiye'de Okumak için 10 Neden

NEDEN TÜRKİYE

1. Kaliteli Yükseköğrenim Olanakları

Türkiye, yükseköğretime erişimde %94.2’lik yükseköğretimde okullaşma oranıyla dünyada ikinci ülke konumundadır. Avrupa Yükseköğretim Alanına dâhil olan Türkiye, Bologna Sürecini mükemmel bir şekilde uygulamakta olup; Bologna karnesi 5 üzerinden 5’tir. Yani Türkiye’deki bir üniversiteden aldığınız diploma tüm Avrupa ülkelerinde tanınmaktadır! Ders kredi sisteminde Avrupa ile uyumlu olarak AKTS uygulanmakta ve tüm öğrencilere Diploma Eki verilmektedir. Ayrıca Türkiye, Erasmus+ kapsamında değişime katılan en başarılı ülkelerden biridir. Erasmus’un yanı sıra Türkiye’de öğrenci ve öğretim elemanı hareketliliğini destekleyen Mevlana, Farabi gibi birçok değişim programı bulunmaktadır.

2. Üniversite ve Program Çeşitliliği

85 Milyon nüfuslu Türkiye’de 208 üniversite bulunmaktadır. Öğrenci sayısı 7 milyondan fazladır. Bu öğrenci sayısıyla Türkiye, Avrupa Yükseköğretim Alanında en fazla öğrencisi olan, birinci ülkedir. 208 üniversitede 45.000'den fazla program yer almaktadır. Böylesi bir çeşitlilikte mutlaka kendinize uygun bir üniversite ve program bulacaksınız.

3. Çok Kültürlü Yaşam

Binlerce yıldır topraklarında birçok köklü medeniyete ev sahipliği yapmış olan Türkiye, adeta bir kültür mozaiğidir! Sayısız medeniyete ev sahipliği yapmış bu ülkede herkes birbirine karşı hoşgörülü ve saygılıdır. Kendi köklerinizden bir parça bulabileceğiniz, belki de dilinizi konuşan insanlarla tanışabileceğiniz Türkiye, güvenli ve huzurlu ortamıyla öğrenciler için idealdir.

 

4. Doğal Güzellikler

Dört mevsimin yaşandığı Türkiye, doğal güzellikleri ile tüm dünyada ün salmıştır. Türkiye’nin etrafını çeviren denizlerde yüzmenin, su sporlarının tadını çıkarabilir; birçok şehirde bulunan dağlarında kayak yapabilir; nehirlerinde rafting deneyebilir ve birçok ekstrem sporu yaşayabilirsiniz. Sadece manzarası ile büyüleyecek sayısız güzelliğe sahip Türkiye’de cennette gibi hissedeceksiniz!

5. Tarihi ve Kültürel Birikim

Köklü bir geçmişe dayanan Türkiye’de birçoğu UNESCO Kültür Mirası olarak korunan binlerce tarihi ve kültürel eser bulunmaktadır. Günlük yaşantınızda bile sıklıkla karşılaşabileceğiniz izlerin etkisini sürmek isteyeceksiniz!

6. Öğrenci Dostu

Her şehrinde en az bir üniversite bulunan Türkiye tam bir öğrenci dostu ülkedir! Her üniversitede bulunan sosyal kulüpler, spor takımları, kültürel etkinlikler öğrencileri bir araya getirmekte; uzak coğrafyaları yakın kılmaktadır. Türkiye’ye geldiğinizde şehrin en hareketli noktalarının öğrencilerin sosyalleştiği yerler olduğunu anlayacaksınız! Öğrencilerin takıldığı kafeler, restoranlar, kütüphaneler sayesinde şehirler 24 saat yaşamaktadır.

7. Misafirperver Türk Halkı

Türk halkının misafirperverliği tüm dünyada dillere destan olmuştur! Bir öğrenci olarak kimden yardım isteseniz size tüm içtenliği ve güleryüzüyle elinden geleni yapacaktır. Türkler, sizi misafirleri olarak ağırlayacak ve memnun kalmanız için birçok ikramda bulunacaktır. Emin olun burada ev özlemi çekmeyeceksiniz!

 

8. Çağı Yakalayan Teknolojik Kampüsler 

208 üniversitenin hangisine giderseniz gidin, son teknoloji ile donatılmış, modern ve elverişli bir kampüs hayatı yaşayacaksınız.